A helyi flóra ismert és kevésbé ismert fajai

Kecskerágó - Euonymus nanus

Kecskerágó - Euonymus nanusAz Euonymus nanus  - magyarul kecskerágó - Európán kívül Ázsiában, részletezve: Nyugat-Kínában, Mongóliában, Tibet és Turkesztán területén, valamint a Kaukázusban fordul elő. A növény európai elterjedése a Kárpát-medencét és a Kárpátokon túli területeket érinti: Moldávia (Besszarábia), Ukrajna (Podólia), Románia (Kárpát-koszorú keleti széle).

Románia területéről az első adatok Bukovinából (Hormuzaki 1911: Breaza, 800 m-en, erdőtlen mészkő és szerpentin talajon), Moldvából (Petrescu 1922–23: Balteni, folyóparti láperdőben), és ismét Bukovinából származnak (Topa 1928: Rogojesti, éger-fűz liget erdőben). A Kárpát-medencéből legelőször Boros Ádám közölte (1942) a Gyergyói-medencéből (pontosabban Gyergyóremete határából, a Csörgő-, Bakta- és Román-patakok völgyéből).

Farkasboroszlán - Daphne mezereum

farkasboroszlan.jpgRománul:tulichină, piperul lupului
Németül: Pfefferstrauch

A farkasboroszlán vagy vadboroszlán (Daphne mezereum), a boroszlánfélék családjába tartozó, lombhullató, felálló szárú kis cserje. Jellegzetes tavaszi cserjénk. Apró rózsaszínes virágai már lombfakadás előtt megjelennek, általában kora tavasszal (február-március).

Cirbolyafenyő - Pinus Cembra

Pinus cembra
magyar nevén: Havasi cirbolya
román nevén: Zâmbru
angol nevén: Swiss Stone Pine
német nevén: Zirbel-Kiefer, Arve, Zirbe
Természeti ritkaság, Gyergyóremete határában megtalálható a védetté nyilvánított Barta-tetőn. Románia területén a legnagyobb populációja a Kelemen-havasokban van, Suceava megyében külön természetvédelmi területet alakítottak ki számára (Rezervatia Jneperis si Pinus Cembra Calimani).