A remetei fürdőtől délre, 718 méter tengerszint fölötti magasságon, a Szárhegy pataka mentén 200 méter hosszan elterülő Nagyrétiláp egy jégkorszaki maradvány, mely botanikai, fitogeográfiai, ökológiai szempontból az egyik legértékesebb eutróf láp az országban.
1980-ban a Nagyréti-láp egy részét védett területté nyilvánították: 4 ha terület a „Nagyrét” északi részén, az ásványvízforrás körül található. Védett növényei közül megemlítjük a zergeboglárt (Trollius Europaeus), a törpenyírt (Betula humilis) és a kockás liliomot (Fritillaria meleagris).
MEGENGEDETT ÉS TILTOTT TEVÉKENYSÉGEK A VÉDETT TERÜLETEKEN
A természet védelme mindannyiunk törvényben előírt kötelessége. A védett területek a természetvédelmi jogszabályok hatálya alá eső sajátos területek, ahol a védelem tárgya nem csupán egy vagy több növény-, illetve állatfaj. A fajokat csakis élőhelyeikkel együtt lehet megvédeni, azaz biztosítani azt, hogy ne haljanak ki adott területről. A természeti értékek között a biodiverzitás, a fajok sokféleségének megismerése egyrészt szellemi élményt nyújthat annak, aki tanulmányozza az ökoszisztémákat, másrészt esztétikai élvezetet és ezáltal lelki feltöltődést nyújthat a természetjáró és természetszerető embernek. Hargita megye és a Székelyföld szerencsés adottságú térség a természeti szépségek tekintetében. Ezeket az adottságokat, amelyek gazdasági értéket is képviselnek, a felelőtlen látogatói magatartással veszélyeztetni is lehet. Közös kincsünk megőrzése közös felelősség. A megye természetvédelmi területeinek már kijelölték a hivatalos gazdáit, gondnokait, akik a látogatók számára helyi szabályokat szabhatnak meg. Álljon itt néhány tanács, amivel mi is csökkenthetjük a természet károsítását:
- ne térjünk le a kijelölt útvonalakról
- ne hagyjunk szemetet magunk után
- ne hangoskodjunk, ne használjunk kihangosított rádiómagnókat
- ne szakítsuk le főleg a védett növényeket
- csak kijelölt helyeken táborozzunk sátorral
- csak kijelölt helyeken rakjunk tüzet, gondoskodjunk a tűz teljes eloltásáról
- ne dobjunk el égő cigarettavéget
- kerüljük a védett területeket a motoros járművekkel, lehetőleg csak erre kijelölt útvonalakat használjunk
- örüljünk a természet hangjainak és látványának, ne zavarjuk meg embertársainkat ezek élvezetében.
Eredetileg megjelent a greenharghira.ro-n